Pátý ročník seriálu závodů LYŽUJ LESY odstartoval na Horních Mísečkách

První akce 5. sezony projektu LYŽUJ LESY se vydařila. Malí příznivci bílé stopy se postavili na start na Horních Mísečkách, kde současně probíhal závod ze série Stopa pro život – Jilemnická 50. 

V sobotu 27. ledna vládlo na stadionu na Horních Mísečkách větrné počasí, milovníky běžeckých lyží ovšem neodradilo. Odměnou jim byl křupavý sníh, vymrzlá stopa a nádherné výhledy na hřebeny Krkonoš. Zimní atmosféru si užívaly i děti, které dorazily na první závod letošního ročníku LYŽUJ LESY pod patronací Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Cílem projektu je přilákat děti na atraktivní závody a následně je formou přihlášení do vybraného lyžařského klubu přivést k pravidelnému sportování. A zájem byl opravdu velký! Celkem se zde sešlo okolo 400 dětí, které poměřily své síly na tratích dlouhých 1 až 4 km. "Vysoká účast potvrzuje, že je mezi dětmi o běžecké lyžování zájem, což nás velmi těší," uvedl Štěpán Kaliba, sportovní ředitel úseku běžeckých disciplín SLČR.

Náročné přípravy

"Přestože v České republice nevládnou právě ideální sněhové podmínky, při prvním závodě pátého ročníku LYŽUJ LESY byla trať perfektně připravena," pochválil organizátory Štěpán Kaliba. Přípravy na závod ČUS Jilemnická 50 začaly již v půlce ledna. Na mnoha místech byly popadané stromy a větve vahou sněhu zasahovaly do trati, proto bylo nutné je odstranit. "Naši technici si na trati pořádně mákli," komentovala přípravy ČUS Jilemnické 50 Barbora Horáčková, předsedkyně ČKS SKI Jilemnice.

Skvělé zázemí

Malí běžkaři i jejich rodiče se mohli po skončení zahřát ve velkokapacitním vyhřívaném stanu a nechybělo ani teplé jídlo zdarma pro všechny dětské účastníky závodu. "Díky spojení projektu LYŽUJ LESY a série Stopa pro život měl i dětský závod skvělé zázemí a malí závodníci si jej opravdu užili," doplnil Štěpán Kaliba. Děti navíc mohly spatřit na vlastní oči mnohé osobnosti české laufařské scény, které pro ně mohou být velkou sportovní inspirací. Na akci se objevil například Stanislav Řezáč, Zuzana Kocumová, Adéla Boudíková či Jiří Ročárek. "Děkujeme závodníkům za skvělé výkony a zároveň patří poděkování všem, kdo se na přípravě závodu podíleli, obětavým pořadatelům z ČKS SKI Jilemnice, městu Jilemnice, partnerům klubu a SLČR. Snad jsme na nikoho nezapomněli," dodal Michal Kučera ze Stopy pro život.

Malí příznivci bílé stopy se budou moci utkat také v dalších závodech série LYŽUJ LESY: 6. února v Jablonci nad Nisou, 17. února na Božím Daru a 24. února na Kvildě.